החור באוזון ומשבר האקלים – יש מקום לאופטימיות?

זוכרים את משבר החור באוזון? עד לא מזמן זה נחשב היה למשבר ה-סביבתי ה-גדול ביותר אי פעם. בזמן שנערכנו לסעודת ערב ראש השנה, ציינו ברחבי העולם את היום העולמי לשמירה על שכבת האוזון, במלוא 25 שנה לחתימת פרוטוקול מונטריאול.

מתוך wikinews.org

פרוטקול מונטריאול הוא הסכם בינלאומי שנוצר כתגובה למשבר החור באוזון, שהיווה דאגה עיקרית לשוחרי סביבה וקיימות בשנות ה70-90. ההסכם מפרט הגבלות של ייצור, ייצוא, ייבוא וצריכה של שורת חומרים הפוגעים בשכבת האוזון באטמוספירה, ומחלישים את תפקודה כשכבת הגנה נגד קרינה מזיקה מהשמש.

לא מעט אנשים מבלבלים עדיין בין תופעת החור באוזון, למשבר האקלים. יש לא מעט מן המשותף בין שתי התופעות הללו: שתיהן נגרמות עקב פעילות אנושית (פליטת גזים מתעשייה בעיקר) שמשנה את הרכב האטמוספירה המגינה עלינו. שתיהן, אם יוותרו במסלולן ללא תגובה נחושה ואסטרטגית ברמה עולמית, יתדרדרו לכדי משבר עולמי ושינויים מרחיקי לכת בתנאים המאפשרים לנו בינתיים לחיות בנוחות על פני הכדור. צורת ההתמודדות כנגד שתי הבעיות, דורשת שיתוף פעולה עולמי, שינויים נרחבים במנגנוני הייצור, הסחר, הצריכה וכו'. גם כאן מתגלות רגישויות בין מדינות מתפתחות למפותחות, בגלל הבדלים ביכולות ובמצב איכות החיים.

פרוטוקול מונטריאול נחתם כאמור לפני 25 שנה, עבר מאז חמישה תיקונים, ובמרבית המדינות המפותחות כבר נכנס ליישום במהלך העשור וחצי האחרונים. ישראל אישררה אף היא את הפרוטוקול, אולם ליישום מלא הוא נכנס כאן רק במהלך 2011. בסוכנות הסביבתית של האו"ם הכתירו השבוע את יישום הפרוטוקול כהצלחה. החומרים הבעייתיים (גזים המכילים תרכובות של כלור ופלואור עם פחמן – CFC) מופחתים באופן מבוקר ובכל העולם נמצאים להם בהדרגה תחליפים. עם זאת, החומרים שנפלטו כבר לאוויר ישהו באטמוספירה עוד שנים ארוכות, ויגרמו במהלכן להמשך הנזק לשכבת האוזון. בנוסף, מדינות מתפתחות עדיין משתמשות בחומרים אלה בשטחן, באופן חוקי ובלתי חוקי.

חשוב לציין, שחלק מהגזים שיוצרים נזק לשכבת האוזון, תורמים גם להגברת אפקט החממה ולמשבר האקלים. זו סיבה נוספת לזרז את התהליך, ולדאוג שחומרים אלה ייאסרו לשימוש באופן גורף – ובדחיפות.

רבים מתבלבלים בין שתי התופעות. אולי הטבלה תעזור לחדד את ההבדלים

ומה מצב החור באוזון באמת? ובכן, תודה ששאלתם. החור שמתרכז מעל הקוטב הדרומי, הגיע לשיא גודלו בשנת 2006. מאז, הוא הצטמצם מעט ושומר פחות או יותר על שטח יציב של כ-19 מליון קמ"ר. כל עוד כמות הפליטות מופחתת בהדרגה כפי שמתרחש כעת – יש מקום לאופטימיות.

משבר האקלים, בהשוואה למשבר החור באוזון, מסובך יותר לפתרון; נצטרך לעשות שינויים מרחיקי לכת, באופן בו אנחנו מייצרים אנרגיה, דואגים לניידות ותחבורה, מגדלים מזון, מייצרים מוצרים וכו'. למעשה, כמעט אין תחום בחיינו שלא יושפע מהצורך לשנות את דפוסי הפיתוח וההתנהלות הנוכחיים. יחד עם זאת, גם החור באווזן בזמנו נחשב לאתגר אמיתי לציוויליזציה האנושית… והנה, יש מקום לאופטימיות. אם האנושות מצליחה להתמודד בהדרגה עם החור באוזון, על ידי הסכמי סחר,ושיתופי פעולה בין לאומיים, אולי גם להסכם עולמי, מחייב וחוקי לגבי גזי חממה – תחת פרוטוקול קיוטו כזה או אחר – יש עתיד?

 כתבת YNET (אנגלית) על מצב האוזון

תגים: , , , , ,

2 תגובות ל-“החור באוזון ומשבר האקלים – יש מקום לאופטימיות?”

  1. eitan99 אומר:

    תמיד נחמד להיות אופטימי, אבל אני לא בטוח שמשבר האוזון מלמד אותנו משהו על משבר האקלים, ויש להיזהר שהוא לא יוביל אותנו לשאננות מסוכנת. כשבוחנים לפרטים, משבר האקלים מסובך עשרות מונים בכמה וכמה מימדים ביחס למשבר החור באוזון, החל מקבועי הזמן (גזי חממה תורמים להתחממות מאה שנים ויותר), דרך התנגדויות בעלי האינטרסים (ברוני הפחמן, כוהני הקפיטליזם), תגובות השרשרת (התחממות שמובילה לתהליכים שמשחררים עוד גזי חממה שמאיצים את ההתחממות עוד יותר), וכלה במחיר השינוי הנדרש ועומקו. לא במקרה הסכם קיוטו לא שינה דבר ביסודו.

    • israelclimatecoalition אומר:

      איתן, תודה על התגובה – מסכימים. אתה יכול לשים לב שהפוסט הזה די חריג בטון האופטימי, וגם הוא מסויג. אין ספק שיש כוחות אדירים שעומדים מול ונגד השינוי הדרוש כדי למנוע שינויי אקלים קטסטרופליים. ויחד עם זאת, בעבר גם החור באוזון היה אתגר עצום. הנקודה היא שנדרשת התגייסות חסרת תקדים, אבל היא אפשרית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: